PiO-teka
Wpisz minimum 3 litery

Komu są potrzebne znicze? PiO nr 18

1.
Oglądaj: 0:00:25

Czy palenie zniczy coś daje duszom czyśćcowym? Czy to jedynie jest "pomoc" dla bliskich żyjących? [Czy znicze mają jakieś konkretne korzyści dla dusz czyśćcowych?]

2.
Oglądaj: 0:03:34

Nawiązując do tekstów mszalnych z czwartej niedzieli po objawieniu pańskim, (...) chciałem dzisiaj powiedzieć o miłości, o prawdziwej miłości bliźniego.

3.
Oglądaj: 0:16:51

Cofnijmy się w czasie i... jest Ksiądz w liceum i na lekcji religii dostaje do napisania rozprawkę pod tytułem "Za co cenię Jana Pawła II", co by ksiądz napisał?

4.
Oglądaj: 0:17:44

Jak doszło do tego, że modernizm wkroczył do najwyższych struktur kościoła, który przecież jest pod opieką Ducha Świętego? Kto i jak może sprawdzić czy nad Magisterium ciągle czuwa Duch Święty i czy aby do dogmatów nie wkradł się błąd? A może to próba? Jak racjonalnie rozstrzygnąć czy ewentualny błąd w dogmacie nie jest próbą naszej wiary i rozumu?

5.
Oglądaj: 0:22:15

Korzystając z okazji bardzo proszę o wspieranie seminarzystów. [Słusznie - x.] Ci młodzi ludzie zostawili cały świat i poszli za Chrystusem Panem. Pomóżmy im wytrwać. Życie w seminarium do łatwych nie należy (zwłaszcza o dżemie i herbatce, w zimnych pomieszczeniach).

6.
Oglądaj: 0:23:53

Zastanawiające jest zjawisko łapek - ich ilości w czasie, przy wielu pytaniach. Nie wiem czy nie jest czas na zmianę trochę zasad - odpowiedzi na kilka pyta z dużą ilością łapek i parę odpowiedzi na wybrane pytania przez x. Bańkę. Tak jakby zaczyna się "sztuczne dyktowanie łapkami" na co ma ksiądz odpowiedzieć lub na jaki kanał wejść. A to my jesteśmy gośćmi na tym kanale i zasady wprowadza właściciel.

7.
Oglądaj: 0:26:05

Jak powinniśmy rozumieć słowa Pana Jezusa dane świętej Małgorzacie Alacoque: "To Nabożeństwo jest ostatnim wysiłkiem Jego miłości i będzie dla ludzi jedynym ratunkiem w ostatnich czasach"? Jak powinniśmy je rozumieć w kontekście koronki i objawień siostry Faustyny, czy nie jest to sprzeczność, że po ostatnim ratunku następuje kolejny [jeszcze bardziej ostatni - x.]. A także czy dobrze rozumiem, że nie jest w sprzeczności z Fatimą i nabożeństwem pierwszych sobót bo je nam daje Najświętsza Maryja Panna?

8.
Oglądaj: 0:29:46

W katechizmie Piusa X jest napisane, że zakazana jest w dni świąteczne praca "zarobkowa". Czy więc dozwolona jest każda praca, która nie jest pracą zarobkową - na przykład budowa czy remont swojego domu, sprzątanie, koszenie trawy. Czy w takim razie po niedzielnej mszy można robić "co się chce" byle nie zarobkowo? PS. Jestem przygotowany na księdza: "Ludzie, ludzie".

9.
Oglądaj: 0:33:46

Czy próbowanie potraw w celu ich doprawienie podczas postu eucharystycznego jest jego złamaniem? Na przykład, robiąc obiad o 10:00 rano gdy msza jest na 12:00.

10.
Oglądaj: 0:34:59

Co ksiądz sądzi ogólnie o kanałach które próbują rozpowszechniać Tradycję katolicką? Czy nie szkodzą one bardziej niż pomagają? Czy nie powinny mieć kogoś w rodzaju kierownika duchowego, który będzie korygował błędy teologiczne czy moralne, które rozpowszechniają? Czy też wartości często sprzeczne z katolickimi (jak na przykład obmowa czy osądzanie)? Usłyszałem od kilku osób, które próbowały poznać Mszę Świętą Trydencką, że te kanały raczej odpychały niż zachęcały i często miały rację.

11.
Oglądaj: 0:41:58

Żona chce chodzić na Mszę Trydencką, mąż - nie. Co robić? Nie chodzi mi o sposoby przekonywania, bo mąż w sumie sporo wie o Mszy Tradycyjnej, ale uważa, że skoro jest ona w porze obiadowej [a, pora obiadowa, no właśnie... - x.], a dodatkowo mamy małe dziecko to lepiej iść na "nowuska" koło nas. Dopiero niedawno zaczęłam poznawać Tradycję katolicką i nie brałam tego aspektu przy wyborze męża ;). Mnie novus razi i faktycznie odbieram ten ryt jako coś profanującego. Jak żyć? Chodzić z mężem? Każdy na swoje? A co z dziećmi?

12.
Oglądaj: 0:43:48

Czy nie rozważał ksiądz nagrania materiału opowiadającego o tradycyjnych klasztorach współpracujących z Bractwem? Szczególnie interesujący wydają się być np. benedyktyni, kapucyni z Morgon, czy Zgromadzenie Przemienienia Pańskiego, w zasadzie znane tylko w Polsce i tylko z krótkiej informacji na stronie Bractwa.

13.
Oglądaj: 0:45:13

Jaki jest stosunek Kościoła do usuwania lub przenoszenia grobów w inne miejsce po bardzo długim czasie?

14.
Oglądaj: 0:46:02

Mógłby ksiądz opisać tradycyjne strój kapłana? Oglądałem kiedyś wywiad z polskim księdzem posługującym we Włoszech, który o tym opowiadał, ale kanał, na którym to było, został usunięty. Każdy element ma podobno jakieś głębokie znaczenie: np. pas symbolizuje wstrzemięźliwość, podkasane rękawy - gotowość do pracy, była peleryna i inne elementy, ale tu już nie pamiętam.

15.
Oglądaj: 0:47:48

Czy cierpienie dzieci przed tym jak zaczynają używać rozumu, wariatów, etc ma jakąś wartość jeżeli nie jest stricte przyjęte i znoszone świadomie? Czy, na przykład, gdy ktoś był krzywdzony będąc w patologicznej rodzinie, jego cierpienie, powiedzmy do 6-7 roku życia nie ma żadnej wartości (nadprzyrodzonej)?

16.
Oglądaj: 0:51:10

Obcięte pytanie: W jednym PiO stwierdził ksiądz, że Bach pomimo, że był protestantem, tworzył muzykę w duchu katolickim.

17.
Oglądaj: 0:54:18

Spotkałem się kiedyś na novusie z sytuacją, że w czasie dożynek, na stole ołtarzowym, przed celebransem, przez całą mszę leżał wielki bochen chleba, "dar rolników". Jak to jest, czy ksiądz wypowiadając słowa konsekracji równocześnie konsekruje wszystkie chleby znajdujące się na ołtarzu, a tym samym cały ten bochen również podlegał przeistoczeniu (a tym samym późniejszej wielkiej profanacji)? Zdarza się przecież całkiem często, że konsekrowane są również komunikanty dla wiernych nie trzymane przez kapłana. Czy do przeistoczenia konieczne jest wzbudzenie przez kapłana intencji dotyczącej tego co ma zostać konsekrowane, a co nie? A jeśli tak jest, to czy jest możliwe, że w Komunii otrzymamy nie Ciało Jezusa Chrystusa, ale zwykły chleb, bo kapłan intencji z jakiegoś powodu, nawet specjalnie niezawinionego, nie wzbudził? Pytam oczywiście nie tylko o novusa, ale również o Mszę Trydencką.

18.
Oglądaj: 0:55:25

Czy odpowiadając na pytania może ksiądz od razu podawać źródła ewangeliczne, filozoficzne lub teologiczne swoich odpowiedzi? Tzn. jakieś umiejscowienie w nauce Kościoła, na kogo się ksiądz powołuje, gdzie w Tradycji można znaleźć podobne zagadnienie, gdzie było już takie lub podobne rozważane, itd. Często Ksiądz tego nie robi i powstaje zamieszanie, bo trzeba dopytywać o uzasadnienie, co zabiera czas księdzu i możliwość zadawania pytań innym pytającym. Poza tym taka praktyka pozwoli na samodzielne pogłębienie tematu w oparciu o wskazane źródła.

19.
Oglądaj: 0:56:28

Pytanie o zachciankę :-) Czy mogę kupić chipsy na CPNie w niedzielę? Zakupów nie można robić, ale czy takie "zakupy" byłyby dozwolone?

20.
Oglądaj: 0:56:33

PROŚBA. Ostatnio o. Szustak wypuścił parę odcinków nowej serii o nazwie "Bukłaki", w której, w dużym skrócie, podkopuje dogmaty (mówi, że można je reinterpretować itd.) i kapłaństwo (mówi, że nie ma czegoś takiego jak sacrum i profanum). Generalnie po ich obejrzeniu moja ocena (jako człowieka o bardzo małym rozumku) jest taka, że cokolwiek jest powiedziane w tej langustowej serii, to jest dokładnie na odwrót :) Nie wiem czy jest sens, aby Ksiądz Bańka odniósł się jakoś do tej serii, ale ja bym chętnie takiej odpowiedzi posłuchał :) Dlatego proszę wszystkich ludzi czytających ten komentarz o lajki, feedback czy cokolwiek. Byłbym bardzo wdzięczny.

21.
Oglądaj: 0:56:46

Jak odpowiedzieć na zarzut, że gdy kogoś upominamy to ta osoba ma nas za moralizatora i twierdzi, że niby jesteśmy tacy święci, a sami się nie zawsze zachowujemy po katolicku?

22.
Oglądaj: 0:57:13

W jaki sposób katolicka teologia moralna rozstrzyga czy nominał ceny sprawiedliwej pokrywa się z nominałem ceny rynkowej danego dobra i w jaki sposób wyrównuje ewentualną różnicę arytmetyczną pomiędzy tymi nominałami?