Jak zdetronizować Papieża? PiO nr 19
Czy gdyby papież będąc już wybranym i pełniącym urząd dokonał konwersji na inne wyznanie [czyli już jest ważnie wybranym papieżem - x.] na przykład na islam wypowiadając formułę inicjacji (...) [w jaki sposób to wszystko jedno, jeśli byłby to ważny akt apostazji - x.] to nadal pozostawałby papieżem, czy takim aktem postawiłby się poza kościołem wierzącym w Boga Trójjedynego. Czy byłby ktoś, kto mógłby dokonać oceny wiary papieża?
Na czym polega papieska "władza kluczy", dana urzędowi św. Piotra Apostoła - papieża, przez Chrystusa Pana: Mat.16,19: "Et tibi dabo claves regni cœlorum: quodcumque ligaveris super terram, erit ligatum et in cœlis, et quodcumque solveris super terram, erit solutum et in cœlis". "I tobie dam klucze do królestwa niebieskiego, cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebiesiech, a cokolwiek rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebiesiech".
- Czasownik "dabo" [dam] jest użyty w czasie przyszłym: czy to oznacza, że w chwili wypowiadania tych słów Jezus tylko zapowiedział przekazanie władzy kluczy Piotrowi Apostołowi, czy może jednak takie powołanie na urząd i przekazanie władzy faktycznie odbyło się w tej konwersacji?
- Jeśli zaś była to tylko zapowiedź, kiedy nastąpiło faktyczne przekazanie władzy kluczy?
- Jakiego zakresu rzeczowego i osobowego dotyczy władza kluczy? Czy papież może tą władzą ustanawiać nowe dogmaty wiary, albo orzec, że wszyscy bogowie, m. in. Allach, są różnymi nazwami i wyobrażeniami tego samego Boga w Trójcy Jedynego?
-
Gdy nowy papież jest wybrany przez konklawe, kiedy następuje przekazanie mu władzy apostolskiej:
- a) gdy wyrazi zgodę na pełnienie urzędu,
- b) gdy ubiera się w strój papieski,
- c) gdy udziela pierwszego błogosławieństwa Urbi er orbi,
- d) gdy zostaje koronowany (a jeśli współcześnie papieże nie są koronowani, to kiedy?)
Obecni papieże (od Pawła VI, Jan XXIII był ostatnim, który nosił publicznie tiarę, czyli koronę papieską) insygniów królewskiej władzy papieskiej, berła i tiary, nie noszą, w takim razie kiedy przyjmują oni władzę apostolską urzędu, jaki piastują?
Co ma zrobić wierny poszukujący przewodnictwa duchowego, gdy księdza z Bractwa widuje raz w tygodniu przez godzinę w czasie sprawowania liturgii?
Czy mógłby ksiądz przybliżyć tematykę grzechów przeciw Duchowi Świętemu? Za mało o nich jest w katechizmie. Kiedyś słyszałem od jednego z posoborowych księży, że niezwykle trudno jest taki grzech popełnić, a generalnie polega on na tym, że my sami czynimy go nieodpuszczalnym - czy to jest prawda? Jak odróżnić np. 1 grzech przeciw Duchowi Świętemu od zuchwałego popełniania kiedyś w przeszłości grzechów ciężkich w nadziei, że "jakoś to będzie, bylebym dociągnął do spowiedzi" - co chyba niestety jest dosyć powszechne, czy nie?
Kiedy i jak kształtował się proces kanonizacyjny? Czasami jak czyta się biografie różnych starożytnych świętych na Wikipedii to można odnieść wrażenie, że wystarczyło żeby nad czyimś grobem zbierało się odpowiednio dużo wiernych, aby zostać świętym.
Jak wypełnić Nabożeństwo Pierwszego Piątku i Pierwszej Soboty miesiąca gdy nie mamy możliwości być na Mszy Wszechczasów? Jak inaczej wynagrodzić Panu Jezusowi i Matce Najświętszej za grzechy swoje i świata?
Jaka jest różnica między składaniem ofiary zamawiając Mszę Świętą, a złożeniem ofiary jako wierny w ławce, który dołącza swoje ofiary i intencje w czasie ofiarowania? Czy ma to duże znaczenie?
Czy słyszał Ksiądz o objawieniach/pismach Alicji Lenczewskiej? Czy ma Ksiądz o nich jakieś zdanie? Jest to polska mistyczka (lub "mistyczka"), która na przełomie około 25 lat do śmierci w 2012 r., spisywała "dialogi" z Panem Jezusem, Maryją i świętymi. Dwa obszerne tomy jej dzieł mają imprimatur. Są bardzo poruszające i głębokie i poruszyły niejedno polskie serce, ale wszystko to odbywało się w tle jej (tj. Alicji) zaangażowania w Medjugorie i generalnie o Mszy tradycyjnej nie było mowy. Wielu polskich katolików wciska te objawienia innym na zasadzie "co Pan Jezus mówi". Zechciałby Ksiądz skomentować?
Czy Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X ma księży egzorcystów? Jeżeli tak to kto ich deleguje do tej posługi? (Z tego co mi wiadomo to potrzebny jest dekret biskupa ordynariusza diecezjalnego).
Jaki rachunek sumienia poleca ksiądz w przygotowaniu do spowiedzi. Czy ten znajdujący się w modlitewniku Te Deum jest wystarczająco kompletny? Czy jest jeszcze jakiś inny tradycyjny, który się nadaje?
Czy mógłby ksiądz skategoryzować sakramentalia z przykładami ich przeznaczenia i pożytkiem dla duszy i ciała (ogólnie taki mini-wykład o sakramentaliach)?
Czy gdy jest się na adoracji Najświętszego Sakramentu to można sobie siedzieć czasem, czy zawsze trzeba klęczeć? [mozna siedzieć - x.]To samo odnośnie do, na przykład, odmawiania różańca - czy zawsze trzeba klęczeć? [nie - x.]Czy dostaje się mniej łask odmawiając różaniec siedząc albo idąc? [nie - x.]Czy różaniec można odmawiać podczas spaceru? [tak - x.]
Czy mamy różne talenty, zdolności dlatego, że pan Bóg dał nam to w łasce przy tworzeniu się w łonie matki, czy daje nam to jako łaskę w danym momencie, który uznaje za słuszny. Dajmy na to, że mam zdolności łatwego uczenia się bez wysiłku i logicznego myślenia. Czy to pan Bóg w danym momencie oświeca mój rozum, czy ta inteligencja wynika z łaski danej już przy tworzeniu się i mimo, że "własnymi siłami" to jednak dalej przez Pana Boga jako źródła tych zdolności?
Jak rozumieć to, że na sądzie będziemy sądzeni z uczynków miłości przy orzeczeniu Kościoła, że warunkiem koniecznym i wystarczającym do zbawienia jest śmierć w stanie łaski uświęcającej?
Co ksiądz sądzi o reinterpretacjach historycznych Kościoła? Na przykład Annuario Pontyficio z 1942 uznaje Jana XXIII za papieża [chodzi o antypapieża - x.], a kilkanaście lat później kardynał Roncalli przyjmuje imię Jan XXIII, uznając wcześniejszego Jana XXIII za antypapieża.
Upraszam o omówienie stroju kapłańskiego do mszy, szczególnie biretu, humerału oraz kapy. Najbardziej jednak proszę o omówienie modlitw jakie kapłan odmawia przy ubieraniu się do mszy. Bóg zapłać🌷. Jeszcze proszę o omówienie naczyń liturgicznych oraz przepisów o sprzątaniu kościoła.
Jak rozumieć zdanie z przypowieści o nieuczciwym zarządcy: "...bo synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z ludźmi podobnymi sobie, niż synowie światłości."?
Mam pytanie w sprawie odpustów: gdy jest taka sytuacja jak ostatnio, że jest pierwsza sobota miesiąca, jednocześnie dzień zaduszny i można uzyskać odpust za zmarłych, to czy intencja wynagradzająca Matce Najświętszej przed komunią może być jednocześnie? Czy te intencje się sumuja?
Czy nagra ksiądz Różaniec Święty, Anioł Pański inne podstawowe modlitwy po łacinie z wymową jakiego używa Bractwo FSSPX?
Czy organista świadomy szkodliwości NOM, dla którego jednak na danym etapie jego życia granie na nim stanowi jedno z istotniejszych źródeł dochodu (konkretniej: dochodu koniecznego do utrzymania się) ma ścisły obowiązek zaniechać tej aktywności i się takiego źródła dochodu pozbawić? Czy poza przemycaniem na zdeformowaną mszę tradycyjnych pieśni i chorału gregoriańskiego może on uczynić coś więcej, by zredukować brud takiego stanu rzeczy?
[Ludzie! ludzie! - x.] Moje pytanie dotyczy Różańca Świętego. Są takie sytuacje, że na przykład nie zdążę na początek różańca i dołączam w trakcie. Czy wtedy mogę wrócić do początkowych modlitw i pominąć te tajemnice, które mówiłam, czy trzeba cały różaniec od początku odmawiać?
Czy aktorzy grający w scenie, na przykład z pocałunkami, robią coś niewłaściwego, czy też nie, ponieważ to tylko udawanie, gra aktorska? Czy w ogóle katolik może/powinien być aktorem?
Czy Czcigodny Ksionc Stehlin jest kandydatym na biskupa? Pozdrawiōm ze Ślōnska. Z Pōnbōczkiym! Bob
Jak wygląda kwestia z tymi "systemami" w teologii moralnej (np. probabilizm, laksyzm, etc.) - zarówno z tymi zatwierdzonymi, jaki i odrzuconymi przez Kościół? Dlaczego wcześniej (do XVI w.) nie było potrzeby takich "systemów"? W jaki sposób Kościołowi udawało się kierować sumieniami wiernych? Czy od pięciu wieków nie mamy do czynienia z jakąś korozją w sferze moralnej, gdzie cnotę roztropności (rozumianą tomistycznie), próbowano zastąpić przez jakieś mechaniczne wyznaczanie opinii sumienia w wątpliwych przypadkach, wytworzono "mechanizm", w którym podmiot jest uprawniony do działania z "praktyczną pewnością" oderwaną od moralnej prawdy o jej konkretnym akcie (a właśnie roztropność, jako cnota intelektualna, jest zorientowana na prawdę)? A wszystko to razem doprowadziło do subiektywizmu, do relatywizmu moralnego, który widzimy dzisiaj? W jaki sposób naucza się w seminariach Bractwa?
Proszę o komentarz do następującego toku rozumowania: Skoro w Kościele Prawosławnym Komunia Święta jest ważnym i skutecznym sakramentem, to znaczy wierni prawosławni przyjmują prawdziwe Ciało i Krew Pana naszego Jezusa Chrystusa to oznacza, że jestem zbawienie. [Kochani, czytajcie katechizm! Po prostu! - x.] Czyli zarazem nieprawdą jest, że poza Kościołem nie ma zbawienia, gdyż w religii prawosławnej również znajdują się skuteczne środki zbawcze.
Jak ksiądz to wszystko ogarnia? :O
Co z nadawaniem chłopcom imienia Jezus? W krajach latynoskich jest ono dość popularne, w innych miejscach nie występuje wcale. Jest to jakoś motywowane teologicznie, czy po prostu zwyczajowo?