Czy można jeść dla przyjemności? PiO nr 21
Czy powinniśmy mówić dzieciom, że to nie Święty Mikołaj przynosi prezenty? Zastanawiam się nad aspektem moralnym (kłamstwo) i wychowawczym. Czy według księdza powinniśmy wytłumaczyć maluchowi, że obdarowujemy się nawzajem na pamiątkę takiego świętego, czy może nie ma nic złego w takim małym oszustwie i na wyjaśnienia przyjdzie czas, gdy trochę podrosną?
Czy prawdą jest, że Pius XII zmienił modlitwę o. Maksymiliana Kolbe ("O Maryjo bez grzechu poczęta... ") zamieniając jej końcowe wezwanie z "za masonami" na "za nieprzyjaciółmi Kościoła Świętego" i to do odmawiania tego nowego wezwania przypisany jest stosowny odpust?
Pytania co do nieumiarkowania w jedzeniu. Kiedyś ksiądz mówił, że to grzech gdybyśmy jadali głównie dla przyjemnosci a nie dla celu. Jak to się ma do jedzenia np. ciastek, placków, tortu czy innych słodyczy? Takie rzeczy w gościnie jada się tylko dla przyjemnosci. Albo chodzenie do McDonalda, czy restauracji - też powinno być grzeszne skoro chodzi tam o jedzenie szybko i tanio lub też drogo i wykwintnie?
Gdy mąż widzi sens, dobro, prawdę w Tradycji i próbuje małymi krokami zachęcić w szczególności żonę do wiary w małżeństwie, powinno się iść [do kościoła] we dwoje a nie osobno (żona od zawsze należała do oazy, należy do domowego kościoła, prężnie działa i angażuje się w parafii)? Jak przeprowadzić przemianę w rodzinie, aby nie było podziału i żeby taka rodzina się nie rozpadła?
Czy dusze ludzi potępionych mogą, tak jak demony, przemieszczać się między piekłem a ziemią i opętywać? Anneliese Michel była rzekomo opętana przez 6 złych duchów, z czego 5 to były właśnie duchy zmarłych.
Jak bronić filioque przed zarzutami "prawo"-sławnych?
Podnieśli to do rangi super-dogmatu i z katolików robią heretyków, którzy samowolnie zrobili taką wstawkę wypaczając wiarę i teologię. Inne zarzuty długo można mnożyć, podaję teraz tylko przykład "flagowy".
Bardzo serdecznie proszę i zachęcam, aby rozważył Ksiądz poruszenie tematyki apologetyki "kontr-prawosławnej" na kanale.
Co zrobić, by pozostać wiernym Tradycji w przypadku zamieszkania w miejscu, gdzie dostęp do Mszy Świętej Wszechczasów jest nawet nie ograniczony, a wręcz niemożliwy? Obecnie mieszkam i pracuję za granicą, w kraju w którym ograniczony jest nawet dostęp do Novus Ordo w języku polskim lub angielskim, (co skutkuje moim ograniczeniem Eucharystii jedynie do transmisji internetowych), a co dopiero Mszy Świętej Wszechczasów. Niestety do momentu powrotu do Ojczyzny (motywowanego faktem jak mocno cierpi moja wiara w obecnych okolicznościach) nie będę miał możliwości uczestniczyć we Mszy Świętej Wszechczasów i zastanawiam się nad możliwymi rozwiązaniami.
Pytanie odnośnie do niepłacenia niesprawiedliwych podatków. Czy do podatku można zaliczyć np.: opłatę za wodę czy odbiór śmieci? W końcu zarządza tym państwo. Druga sprawa to czy unikając płacenia podatków, wypełniając np. PIT lub podpisując umowę z zaniżoną stawką nie grzeszy się kłamstwem ponieważ poświadcza się nieprawdę?
I praktyczna rada jak unikać płacenia podatków bez narażenia się na popełnienie choćby grzechu lekkiego.
Czy jeżeli ktoś kto urodził sie katolikiem zbłądził w jakichś sektach protestanckich i powraca do katolicyzmu jest objęty ekskomuniką? Jeśli tak to co ma zrobić w takim wypadku?
Jak po katolicku podejść do kwestii różnic pomiędzy obrządkiem rzymskim a obrządkami wschodnimi, przede wszystkim bizantyjskim (najliczniej reprezentowanym z tej rodziny), skoro występują czasem różnice zakrawające wręcz o przeciwieństwa?
Jako przykłady podać można to, iż w obrządku bizantyjskim postawa klęcząca to postawa wyłącznie pokutna, zakazana w niedzielę, oraz jeśli się nie mylę, w okresie wielkanocnym. Podczas całej Boskiej Liturgii zachowuje się postawę stojącą, włącznie z Przeistoczeniem.
Mówił już ksiądz o tym, jak absurdalne jest prawosławie. Dlaczego więc katolicyzm wschodni stanowi część Kościoła, skoro w swej tradycji jest schizmatycki? Przede wszystkim pod względem pomijania filioque w wyznaniu wiary i czczenia Grzegorza Palamasa. Czy nie zaburza to jedności Kościoła? A jeśli nie, to czy nie powinniśmy wyznawać hezychazmu jak grekokatolicy? Dlaczego pozwalamy, by nauki wpływowego schizmatyka kształtowały praktyki wiary u wschodnich katolików?
Czy Matka Boża przyjęła chrzest? Czy miał jakąkolwiek wartość dla Niej jako Niepokalanej, pełnej łaski i zjednoczonej z Duchem Świętym?
W internecie spotkałem tradycyjny, katolicki rytuał zaręczyn, w świątyni, przed kapłanem. Może ksiądz coś o tym powiedzieć? Coś takiego jest stosowane, czy dopuszczalne w kaplicach Bractwa? Coś takiego występowało w ogóle w Polsce, czy trafiłem na jakąś amerykańską tradycję? Pytam jako połowa pary bezpośrednio zainteresowanej, pozdrawiam Księdza i moją (na razie tylko) dziewczynę. :)
W temacie źródeł, gdzie to jest opisane: Próbowałem podać linki, ale nawet dzieląc je YT kasuje wtedy cały ten komentarz. Chciałem podlinkować broszurkę dostępną online na Internet Archive "Promised In Christ. A betrothal crowning of a bride." wydana w Ohio w 1955 roku, oraz artykuł zatytułowany "Rite of Betrothal", który powinien wyskoczyć w google od razu po wpisaniu "latin mass wedding rite of betrothal".
Na czym polega koherencja między "Quod a nobis" (1568) Piusa V, a "Divino afflatu" (1911) Piusa X?