PiO-teka
Wpisz minimum 3 litery

Kiedy trzeba się zbuntować przeciwko biskupowi? PiO nr 22

1.
Oglądaj: 0:01:28

Mamy znajomego księdza, który jedną nogą (a w zasadzie głową) jest już w Tradycji. Jedyne, co go powstrzymuje przed przejściem do Bractwa, to przysięga posłuszeństwa składana biskupowi w czasie święceń. Jak na to odpowiedzieć?

2.
Oglądaj: 0:07:29

Czy planuje ksiądz wywiady z nowo-przyjętymi księżmi do Bractwa? Takie świadectwa to woda na młyn dla dusz szukających czystej wiary.

3.
Oglądaj: 0:12:19

Czy komunia duchowa aby była "pełnowartościowa" powinna się składać ze skruchy, komunii i dziękczynienia, czy wystarczy wzbudzić w sobie intencje? Czy jednozdaniowa komunia duchowa jest możliwa? Pytam w kontekście tego, że wielu świętych przyjmowało komunię duchową 100x dziennie czy więcej.

4.
Oglądaj: 0:13:42

Czy używanie wizerunku Pana Jezusa (w tym np. Najświętszego Serca) w przedmiotach, które w żaden sposób nie służą do modlitwy itp., jak np. t-shirt (koszulka) lub breloczek jest dopuszczalne? Czy powinniśmy się takiego "nadużycia" wystrzegać? I czy to się też tyczy wizerunku świętych? (Pytanie wyklucza używanie wizerunków w celach czysto religijnych, do kultu...)

5.
Oglądaj: 0:16:18

Jakie jest pochodzenie i znaczenie oktawy? Pytam ogólnie o oktawy, a nie jakąś konkretną. Dlaczego akurat 8 dni? Czy oprócz oktawy i 9-dniowych nowenn, praktykuje się jakieś inne podobne okresy?

6.
Oglądaj: 0:17:36

Czy można w małżeństwie czasowo przedsięwziąć wstrzemięźliwość od współżycia, aby dać żonie odpocząć od usłanego cierpieniem fizycznym i psychicznym czasu ciąży? Dodam tylko, że to cierpienie jest niezależne od wsparcia męża, który stara się jak może najlepiej. Jak to się ma do wypełniania obowiązku wydawania dzieci na świat w małżeństwie i czy nie jest formą niedopuszczalnej antykoncepcji?

7.
Oglądaj: 0:19:19

Czy intencja mszalna może mieć kilka intencji, np. za dusze w czyśćcu, za nawrócenie bliskich, za ludzi, których się skrzywdziło? Chodzi mi o sytuacje, gdyby to była intencja od jednej osoby.

8.
Oglądaj: 0:19:45

Od niedawna nie uczeszczam na Mszę Novus Ordo, a na Mszę Trydencką, ale mam możliwość uczestniczyć raz w miesiącu. Mam problem gdzie mam się spowiadać i u kogo? Czy dla księdza z Novus Ordo nie jest grzechem, że nie uczęszczam na tą Mszę? Że nie zgadzam się z duchowieństwem i jego decyzjami? Nie powinienem wyznać tego grzechu podczas spowiedzi?

Poza tym jak się spowiadać u księdza z Novus Ordo, a do Komunii Świętej już nie przystępować i we Mszy nie uczestniczyć? Teraz, żeby się wyspowiadać, musiałbym jechać 100km do Bractwa FSSPX. Podczas spowiedzi dla księdza Szymona nie będzie grzechem nie chodzenie na Novus Ordo, ale dla proboszcza mojej parafii to będzie grzech i to ciężki. To dotyczy tylko niedzielnych mszy i sakramentu pokuty, a gdzie miejsce na kolejne sakramenty i święta, które są obchodzone w Novus Ordo?

9.
Oglądaj: 0:23:16

Czy jeśli biskup diecezjalny udziela dyspensy od postu piątkowego, to katolik wierny Tradycji może się do takiej dyspensy zastosować?

10.
Oglądaj: 0:24:09

Jak odpowiadać na zarzuty, że nie powinno być spowiedź?

  • Co odpowiadać, gdy ktoś stawia zarzut, że spowiedź wymyślili księża, żeby mieć kontrolę nad ludźmi?
  • Co odpowiadać, gdy ktoś stawia zarzut, że przecież apostołowie nie spowiadali, i przez to nie powinno być spowiedzi?
  • Co odpowiadać, gdy ktoś mówi, że on spowiada się sam przed Panem Bogiem?
  • Co odpowiadać, gdy ktoś mówi, że wg niego powinna być tylko spowiedź powszechna i że ona wystarcza?
  • I jak wyjaśnić sens spowiedzi komuś kto myśli, że spowiedź nie jest potrzebna, bo Pan Jezus umarł za nasze grzechy?
11.
Oglądaj: 0:27:18

Kiedyś ksiądz odpowiadał kanałowi "Moc w słabości". Obecnie uważam, że na tym kanale w ciągu ostatniego miesiąca w materiałach na żywo, jak i w zamieszczanych filmach, zaostrzył się bardzo mocno atak na tradycjonalistów. Głównie zarzuca się odrzucanie tradycji (tak nawet jest zatytułowany film) oraz papieża... Jestem w szoku jaką to przybrało radykalna formę. Sam nie należę to Bractwa, ale porównywanie tradycjonalistów do protestantów, czy abp. Lefebvre do Lutra, uważam za przegięcie. Pod pozorem ślepego posłuszeństwa Pan Przemek uważa, że w czasie pandemii, jak biskupi twierdzili, że przyjście na mszę jest grzechem przeciwko V przykazaniu, to trzeba takiego księdza słuchać. Jednak księdza Wachowiaka czy kapłanów FSSPX nie należy słuchać, bo maja zakazy, ale ojca Szustak czy abp. Rysia można, bo oni nie mają zakazów... Wg mnie nawet oo. Szustak, czy Recław tak bardzo nie krytykowali FSSPX. Krytykantom papieża zarzuca, że nie czytaja go w całosci i nie można mu zarzucić formalnie herezji...

12.
Oglądaj: 0:34:25

Czy mógłby ksiądz z całą odpowiedzialnością (oczywiście moralną, nie prawną) oświadczyć, że według jego wiedzy i obserwacji w szeregach Bractwa celibat jest w 100% faktem? Proszę nie traktować tego pytania jako ataku.

13.
Oglądaj: 0:35:59

Czy należy aprobować postawę neomodernistów, którzy po swojemu próbują ratować instytucję Kościoła?

Neomoderniści, pomni na spostrzeżenie, że religie upadały wtedy, gdy ludzka moralność przewyższała moralność ich bogów, próbują usunąć w cień wierzenia, które wydaje się, że są poniżej dzisiejszej ogólnie rozumianej moralności.

Stąd we mszy stawiany jest nacisk na ucztę u dobrego Boga, a spychane jest w cień ukrzyżowanie Jezusa, bo kto dzisiaj może pojąć, że ojcu potrzebne było cierpienie syna, aby dać się przebłagać i przebaczyć wielu.

Stąd puste piekło, bo trudno dziś sobie wyobrazić moralność, wg której, ktoś może torturować kogokolwiek przez wieczność, itp.

Piszę o neomodernistach, w stylu ks. Szustaka, a nie o modernistach przełomu XIX/XX wieku, bo wtedy kontrowersja dotyczyła innych zagadnień, za kontynuatora tych ostatnich można uznać dr. Majewskiego.

14.
Oglądaj: 0:49:32

Jak Kościół wyjaśnia fakt, że protestanci nie nawracają się na prawdziwą wiarę chrześcijańską, podobnie żydzi czy muzułmanie, pomimo wielu wieków ewangelizacji, znajomości istnienia i nauk Kościoła powszechnego Chrystusa, Pana naszego? Czy ktoś, kto popełnił grzech przeciwko Duchowi św. nie ma szansy na nawrócenie się ani w tym, ani w przyszłych pokoleniach? Jakie w takim razie są perspektywy spełnienia się słów Chrystusa Pana: „aby wszyscy byli jedno (...) i aby nastała jedna owczarnia i jeden Pasterz"? Czy można tu mówić o grzechu pokoleniowym? Przecież Kościół naucza, że grzechów po przodkach się nie dziedziczy...