PiO-teka
Wpisz minimum 3 litery

Liberalizm już umarł tylko jeszcze tego nie zauważył - komentarz do @wolnoscwremonciewei; PiO nr 24

1.
Oglądaj: 0:00:00

Liberalny świat umiera. Po czym to widać i co to oznacza dla nas?

2.
Oglądaj: 0:23:45

Czy zechciałby ksiądz omówić akty (czyny) wg prawa kanonicznego, za które ich sprawcom grozi ekskomunika z Kościoła Powszechnego?

3.
Oglądaj: 0:34:01

W najbliższym czasie mam zamiar zgłosić się do postulatu Trzeciego Zakonu FSSPX, a jako, że zbiega się to z narodzinami pierwszego potomstwa, mam pytanie odnośnie do zawartych w regule zakonnej obowiązków rodzinnych. Na czym polega prawdziwie katolickie wychowanie? Wyszczególnione jest „odrzucenie wszystkiego, co może plamić dusze dzieci: telewizję, nieskromne czasopisma etc" - co to oznacza w praktyce?

4.
Oglądaj: 0:37:50

Czy na kanale Szkoły Akwinaty ukaże się wywiad z księdzem Wiktorem Pasicznikiem, konwertytą z Cerkwi prawosławnej, który został kapłanem FSSPX?

5.
Oglądaj: 0:38:07

Jak powinien zachowywać się katolik wobec wszechobecnych konkubinatów, czy luźnych związków (zwał, jak zwał; chodzi mi o życie w grzechu)? Wielu z nas zna takie pary, co więcej, często jest to obecne w rodzinach. Często też księża nie sprawdzają czy przyszli rodzice chrzestni nie żyją w związku niesakramentalnym i takie osoby później zostają rodzicami chrzestnymi. Wiem na pewno, że nie powinniśmy uczestniczyć w pseudo-ślubach w ratuszach. Ale czy powinniśmy się odwiedzać w domach? Albo sami zapraszać takie pary do naszych domów? Jak dotrzeć do takich ludzi i wytłumaczyć im grzeszność tego czynu? Jak podejść do tematu, żeby jednak być w kluczowych kwestiach nieustępliwym, ale też nie dać pokazać, że kogoś potępiamy, czy nie chcemy z nim obcować (często jest to tak odbierane, jakbyśmy kogoś wykluczali)?

6.
Oglądaj: 0:40:48

Czy sakrament bierzmowania w nowym rycie jest ważny? Tzn. niby tak, ale dlaczego, skoro zmieniona została forma sakramentu na "Przyjmij znamię daru Ducha Świętego"? Słyszałem ostatnio nagranie któregoś z wykładu ks. Piotra Dzierżaka i mówił on, że np. we Francji prawdopodobnie biskupi nieważnie udzielają tego sakramentu, bo forma została radykalnie zmieniona. Więc gdzie jest ta granica? Co „można" (oczywiście w sensie ścisłym nie wolno) zmienić, a co już nie?

7.
Oglądaj: 0:43:36

Jakie łaski daje nam adoracja Najświętszego Sakramentu? Czy to jest różnica czy hostia jest zamknięta w tabernakulum, czy jest w monstrancji wystawiona np. na ołtarzu? I czy koniecznie trzeba trwać przy tym w ciszy, czy też można pomóc sobie odmawianiem różańca?

8.
Oglądaj: 0:45:09

Dlaczego stoicy nie tylko nie zostawali chrześcijanami, ale byli do nich wrogo nastawieni? Wydawać by się mogło, że kto jak kto, ale oni najbardziej odnajdą się w nauczaniu Chrystusa.

9.
Oglądaj: 0:46:53

Czy jeśli katolik na co dzień ma przy sobie widoczne dewocjonalia, to czy gdy przebywa w miejscu, w którym posiadanie takowych może wiązać się z konsekwencjami, to czy powinien nosić je z tym większym przekonaniem, nie nosić, czy np. nosić zakryte, jednocześnie nie wypierając się wiary w potencjalnej niebezpiecznej sytuacji?

10.
Oglądaj: 0:48:14

Co Ksiądz sądzi o "Kongresie dla Społecznego Panowania Chrystusa Króla" sprzed kilku dni i odcięciu się Archidiecezji Warszawskiej od tego wydarzenia?

11.
Oglądaj: 0:49:09

Czym katolik powinien kierować się oddając swój głos na wyborach (poza roztropnością) - tzn. czym wg nauki Kościoła powinna zajmować się władza świecka, żeby faktycznie dobrze zarządzać państwem?

Czy głosowanie na partię, która gwarantuje kilka kroków w lepszą stronę niż obecnie jest moralnie dopuszczalne jeżeli mamy też do wyboru partię "tradycyjnie idealną", ale z gorszymi strukturami i zapleczem organizacyjnym, która prawdopodobnie będzie walczyć o zaistnienie w sejmie?

Czy brać pod uwagę ordynację wyborczą?

Ostatnio w kręgach tradycyjnych dużo się mówi o czystym sumieniu w nawiązaniu do oddania swojego głosu na partię/kandydata i brakuje wiedzy o nauce Kościoła na ten temat...

12.
Oglądaj: 0:49:52

Słuchając katechizmu Św. Piusa X i kazań księży FSSPX dowiedziałem się, że potomstwo to dla małżonków łaska i dar Boga, który wcale nie musi ich tym obdarzyć.. Jak to się ma do celu małżeństwa? Czy Bóg może powołać kogoś do bezdzietności? Jakie mogą być ku temu przeszkody i jaki wtedy jest cel takiego małżeństwa? I nie chodzi tu o małżeństwa zawierane w bardzo późnym wieku.

13.
Oglądaj: 0:53:01

Czy wchodząc do pustego domu powinniśmy wymawiać pozdrowienie "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus"? O ile dobrze zrozumiałem, to sugerował to ks. Piotr Świerczek FSSPX w kazaniu "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! czy Szczęść Boże!?"

14.
Oglądaj: 0:53:39

Czy ksiądz coś koksi? Ile ksiądz wyciska na klatę?

15.
Oglądaj: 0:54:08

Czy zechciałby ksiądz wyjaśnić, czy i w jaki sposób łaska Boża jest raz substancjalną formą, a innym razem jest tylko przypadłościowa, kiedy i dlaczego? Bo przecież Pan Bóg mówi, że „Jego Słowo nie powraca do Niego bezowocne nie wykonawszy tego, co zamierzył" (Iz 55,11), więc jeśli Słowo Boże utożsamia się z łaską, to zmienia się ono z przypadłości na powrót w substancję? Jak to należy rozumieć?...

Jak to możliwe, że w Bogu łaska (i wiedza także...) jest formą substancjalną, ale kiedy zostaje zesłana na człowieka staje się tylko jego bytu przypadłością? Substancji łaski człowiek nie może doświadczyć ani zapoznać, ale gdy łaska Boża staje się bytem przypadłościowym, czy wówczas można ją zapoznać, np. zobaczyć, odczuć jej obecność itp.?