PiO-teka
Wpisz minimum 3 litery

Zabijam i jem - PiO nie na żywo nr 3

1.
Oglądaj: 0:01:05

Ostatnio powiedział ksiądz, że niepotrzebne zabijanie zwierząt jest grzechem. Co jeśli pewien człowiek rozumem i sumieniem rozpoznaje, że jego stan zdrowia i wiedzy o żywieniu pozwala mu, by bez problemu prowadzić w pełni roślinną dietę, ale, ponieważ lubi smak mięsa, mimo to zabija zwierzęta na pokarm, będąc świadomym, że jest mu to niepotrzebne i motywowane wyłącznie chęcią odczuwania przyjemności ze smaku mięsa? Czy człowiek ten popełnia grzech?

2.
Oglądaj: 0:21:53

Czy Bractwo uznaje tytuły „doktorów Kościoła" nadane przez posoborowych papieży? Np. św. Katarzynie ze Sieny przez Pawła VI, św. Teresie z Lisieux przez Jana Pawła II czy św. Ireneuszowi z Lyonu przez Franciszka.

3.
Oglądaj: 0:24:24

Czy Kościół mógłby kiedyś dodać kolejne księgi do kanonu Biblii? Ostatnio słyszałem że sobór Trydencki, który co prawda potwierdził nieomylnie natchnienie wszystkich obecnie uznawanych ksiąg Biblijnych ale nie wykluczył nigdzie możliwości, żeby uznać w przyszłości kolejne księgi za święte, których nie ma obecnie w kanonie np. Didache czy List św. Klemensa do Koryntian.

4.
Oglądaj: 0:27:12

Czy mógłby ksiądz wyjaśnić znaczenie Wielkopiątkowej Missa Presanctificatorum, którą kiedyś odprawiano w Liturgii Wielkiego Tygodnia, a która została usunięta jeszcze podczas reform za pontyfikatu papieża Piusa XII? Dlaczego została usunięta z Mszału? Mówił o tym x. Gregorius Hesse, ale bardzo skrótowo.

5.
Oglądaj: 0:36:07

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Mam pytanie natury technicznej. Skoro episkopaty w stosunku do Bractwa mają podejście, że tak ujmę to dyplomatycznie, raczej negatywne, w jaki sposób Bractwo pozyskuje relikwie do ołtarzy w swoich kaplicach i kościołach? Z Panem Bogiem i pozdrowienia z kaplicy w Poznaniu!

6.
Oglądaj: 0:37:46

Czy mógłby ksiadz zrobic vloga o Najswietszym Sakramencie? Szczególnie nie rozumiem różnicy między obecnością realną Pana Jezusa a materialną w pojęciu transsubstancjacji. Zwłaszcza w kontekście orzeczeń Soboru Trydenckiego. Może trochę drążę, ale temat jest taki, że głowa i serce się palą.

7.
Oglądaj: 0:39:33

Czy można założyć, że abp Marcel Lefebvre jest święty i modlić się prywatnie o konkretne łaski za jego wstawiennictwem? Jeśli zostaną wysłuchane, mogłyby takie świadectwa posłużyć w przyszłości jako materiał dowodowy do jego beatyfikacji i kanonizacji.

8.
Oglądaj: 0:40:09

W czasach kiedy Pan Jezus żył, jak rozumiano określenia: "Syn Boży", "Syn Człowieczy"? Co to znaczyło według Jezusowi współczesnych Żydów? Innymi słowy, kiedy Pan Jezus nauczał, jak On rozumiał znaczenie tych zwrotów?

9.
Oglądaj: 0:47:23

Czy obywatel ma obowiązek iść na wojnę, jeśli ta wojna została sprowokowana przez władzę państwa? Pytam od strony moralnej.

10.
Oglądaj: 0:51:18

Kiedyś Kościół Katolicki dopuszczał skazanie i wykonywanie kary śmierci. Obecnie papież Franciszek zmienił nauczanie i utrzymuje, że człowiekowi człowieka nie wolno zabijać pod żadnym powodem. Jakie było uzasadnienie poprzedniego nauczania, które dopuszczało tę karę główną?

11.
Oglądaj: 0:58:16

W Polsce obowiązkowa jest szczepionka skojarzona na odrę, świnkę i różyczkę (MMR) przy czym wirusy różyczki namnożone zostały na ludzkich komórkach pochodzenia płodowego. Nie ma żadnej alternatywy dla tego szczepienia. Czy moralne jest w takim wypadku zaszczepić dziecko taką szczepionką?