PiO-teka
Wpisz minimum 3 litery

Kościół i prawa człowieka - PiO nr 9

1.
Oglądaj: 0:00:35

Jakie są prawa żony w katolickim małżeństwie? Wydaje mi się, że obowiązki są powszechnie znane - nie mylić z przestrzegane. :-)

2.
Oglądaj: 0:18:48

Jak rozeznawać dawanie jałmużny? Jak rozporządzać pieniędzmi, których nie przeznaczamy na bezpośrednie potrzeby, kiedy wybieramy między oszczędzaniem (np. na emeryturę), drobnymi przyjemnościami a wsparciem bliźniego? Jak wybierać między wsparciem chorego polskiego dziecka zbierającego na leczenie za ośmiocyfrową kwotę i dziecka żyjącego w kraju trzeciego świata, któremu jesteśmy w stanie sami sfinansować wyżywienie i edukację do osiągnięcia pełnoletności? Jak planować wydatki, kiedy każda złotówka, którą wydajemy na kawę na mieście, wyjście do kina czy tort na urodziny, może być przeznaczona na jeden z niezliczonych celów ratujących zdrowie lub życie ludzkie?

3.
Oglądaj: 0:22:33

Czy odniesie się ksiądz do nagrania pana Kapusty na temat daru języków?

4.
Oglądaj: 0:23:25

Czy znana jest już przybliżona lokalizacja kościoła w zach. części Warszawy?

Co może zrobić osoba świecka, poza modlitwą, dla kapłana, posługującego w Novus Ordo, który wyraźnie słabnie duchowo? Dobrze byłoby, żeby poszedł ku tradycji, ale jak temu roztropnie pomóc, czy można w ogóle w takim przypadku nakłonić kogoś do szukania prawdy?

Pytań teologicznych jest tutaj wiele i są ważne, ale jeszcze ważniejszy dostęp do sakramentów, zwłaszcza w stolicy, gdzie okazji do grzechu sporo a ceny gruntu piekielne ;)

5.
Oglądaj: 0:25:30

Czy świeccy powinni studiować teologię na uniwersytetach?

6.
Oglądaj: 0:26:46

Jednym z grzechów przeciwko Duchowi Świętemu jest sprzeciwianie się uznanej prawdzie chrześcijańskiej. Co zalicza się do uznanej prawdy chrześcijańskiej? Jak ten grzech ma się do modernizmu?

7.
Oglądaj: 0:32:36

Jak pokutować za grzechy samogwałtu i pornografii w małżeństwie?

8.
Oglądaj: 0:34:49

Zawsze mnie zastanawia 7 artykuł wyznania wiary "przyjdzie sądzić żywych i umarłych". Czy osoby żyjące w momencie paruzji nie będą miały sądu szczegółowego?

9.
Oglądaj: 0:36:54

Zło jest błędem rozumu czy skazą woli? Co jest ostatnią stacją decyzyjną: rozum czy wola?

Rozumiem, że wg Akwinaty to rozum w sądzie praktycznym ("iudicium practicum") podejmuje i to on nakazuje woli ("imperium"), jak ma postąpić.

Ale zawsze miałam z tym problem, bo patrząc na swoje nędzne życie, wybory, zło, którego dokonałam, dochodzę do wniosku, że rozum nie odgrywał tam żadnej roli, że ostatecznie robiłam (i robię wciąż) coś tylko dlatego, że tego chciałam, że nie było żadnej korelacji między rozumem a wolą. Więc stawia mnie to bliżej np. Augustyna czy Anzelma niż Tomasza, dla których ostateczną (jedyną?) instancją przy podejmowaniu decyzji była wola.

Gdyby mógł Ksiądz to rozjaśnić, wziąć w obronę ten intelektualizm etyczny.

I z tego punktu widzenia, dlaczego właściwie upadł Lucyfer, bo przecież, jako anioł, żadnej skazy na woli ani na rozumie nie miał?

10.
Oglądaj: 0:42:17

Czy zwierzęta zabijały się przed grzechem pierworodnym człowieka? Co to znaczy, że przez grzech śmierć wdarła się w świat?

11.
Oglądaj: 0:43:09

Dlaczego taka formuła nie jest obecnie stosowana w stosunku do penitenta? W oficjalnym podręczniku do spowiedzi powstałego zaledwie 3 lata po wprowadzeniu obowiązku spowiedzi usznej [chodzi o obowiązek minimalnej częstotliwości spowiedzi], czyli ok. 1218 r. (tę formę spowiedzi wprowadził Sobór Laterański IV w 1215 r.), zalecano by spowiednik na początku sakramentu użył takiej formuły w stosunku do penitenta:

"A zatem zważ, abyś nie zakrył przede mną żadnego grzechu motywowany głupotą, strachem lub honorem. Bo ja, spowiednik, też jestem nędznym grzesznikiem, i popełniłem więcej grzechów, a przynajmniej więcej grzechów słyszałem. Teraz oto staję przed tobą jako uczestnik i współnosiciel twoich grzechów oraz oręduję za tobą. Tak więc, nie ukrywaj swojego grzechu. Dlaczego przyszedłeś?"

12.
Oglądaj: 0:47:08

Skoro osoba to pojedyncza substancja natury rozumnej, to dlaczego nie mówimy że w Bogu są 3 substancje, ale jedna?

Pytanie powiązane: czy jeżeli w Hostii Świętej jest substancjalnie obecny cały Pan Jezus z Duszą i Bóstwem, to czy możemy powiedzieć, że cała Trójca Święta jest substancjalnie obecna w Hostii?

13.
Oglądaj: 0:50:23

Wskaże ksiądz jakiegoś księdza posoborowego, który jest prawdziwym Bożym kapłanem i głosi radykalną prawdę? Np. ks. Glas, Chmielewski?

14.
Oglądaj: 0:52:22

Z perspektywy wyznawców prawosławia to oni są strażnikami prawdziwej wiary apostołów i Tradycji, a Kościół katolicki odpadł od wiary. Podają też argument, że to właśnie Kościół rzymskokatolicki, po oddzieleniu się od ortodoksji, zaczął się dzielić na niezliczoną ilość schizm. Jakich argumentów używać w polemice z takim stanowiskiem? Czy może ksiądz polecić książkę w tym temacie? A może ten temat już był poruszany na kanale?

15.
Oglądaj: 0:54:28

Co dokładnie ofiarował Ojcu Chrystus na krzyżu? Ciało i Krew czy również swoją Duszę? Na czym polegała Ofiara w przypadku Chrystusa? Czy smutek w Duszy Chrystusa też był częścią Ofiary?

16.
Oglądaj: 0:56:11

Jak przekonać narzeczoną do posiadania 4+ dzieci? Mówi, że więcej niż trójka dzieci oznacza, że dzieci w sumie mogą nie dostawać dostatecznego czasu od rodziców i czuć się przez to samotne w swoich problemach.

17.
Oglądaj: 0:58:20

Czy jeżeli jesteśmy z żoną i rocznym dzieckiem na Mszy niedzielnej i muszę wyjść z dzieckiem z kościoła (dziecko krzyczy, jest niegrzeczne), to czy mam obowiązek iść potem na Mszę raz jeszcze? Staramy się z żoną chodzić oddzielnie na Msze, żeby nie brać dziecka do kościoła, ale czasami chcemy iść wspólnie. Co wtedy? Czy jeżeli wiemy, że może być różnie podczas Mszy, to czy mamy obowiązek iść oddzielnie?